Ανακοινώσεις, Δελτία Τύπου, Ενημέρωση|

Με τη δέουσα λαμπρότητα θα εορταστεί και φέτος η εθνική επέτειος της «28ης Οκτωβρίου 1940» στο δήμο Θέρμης. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει γενικό σημαιοστολισμό από τις 8.00 το πρωί της 26ης μέχρι τη δύση του ηλίου της 28ης Οκτωβρίου, φωταγώγηση των Δημοσίων και Δημοτικών κτιρίων τις βραδινές ώρες της 27ης & 28ης Οκτωβρίου. Στις 7.30 το πρωί της 28ης θα σημάνουν χαρμόσυνα οι καμπάνες των εκκλησιών και στις 10.30 τα γίνει η καθιερωμένη Δοξολογία.Αναλυτικά, το πρόγραμμα ανά δημοτική ενότητα έχει ως εξής:

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΘΕΡΜΗΣ

ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΘΕΡΜΗΣ

• Επιμνημόσυνη δέηση στο Μνημείο των Ηρώων στην Κεντρική Πλατεία Θέρμης.
• Εκφώνηση πανηγυρικού και τελετάρχης ορίζεται η καθηγήτρια φυσικής αγωγής του 1ου Γυμνασίου Θέρμης κ. Κωνσταντίνα Ζαχαριάδου στο χώρο του Ηρώου.
(Σε περίπτωση βροχερού καιρού η εκφώνηση θα γίνει στο χώρο της εκκλησίας και μετά την τέλεση της δοξολογίας).
Απαγγελία ποιημάτων από τους μαθητές του 2ου Νηπιαγωγείου Θέρμης
• Κατάθεση στεφανιών στο Μνημείο των Ηρώων από τους μαζικούς φορείς
Η κατάθεση θα γίνει με την παρακάτω σειρά :
Δήμαρχος Θέρμης
Bουλή των Ελλήνων
Εκπρόσωπος Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας
1. Πρόεδρος Kοινότητας Θέρμης
2. Γ ‘ Σώμα Στρατού (Γ.ΣΣ)
3. Αστυνομικό Τμήμα Θέρμης
4. Σύνδεσμος Αποστράτων Αξ/κών Ενόπλων Δυνάμεων & Σωμάτων Ασφαλείας Δήμου Θέρμης «Παύλος Μελάς ο Μακεδονομάχος»
5. Εκπρόσωπος Εθνικής Αντίστασης
6. Πρόσκοποι
7. Αγροτικός Συνεταιρισμός Θέρμης
8. Δ.Ε.Π.Π.Α.Θ
9. Β΄ βάθμια Εκπαίδευση
10. Α΄ βάθμια Εκπαίδευση
11. Κ.Α.Π.Η. Θέρμης
12. Συμβούλιο Νέων Δήμου Θέρμης
13. Σωματείο «Παναγία Σουμελά Δήμου Θέρμης»
14. Σύλλογος Μανδριτσιωτών – Θρακιωτών Θέρμης
15. Σύλλογος Γηγενών Μακεδόνων Θέρμης
16. Σύλλογος Βλάχων Θέρμης – Τριαδίου «Ο Άγιος Νικόλαος»
17. Σύλλογος Αυληαννητών Θέρμης «Ο Άγιος Παντελεήμων»
18. Σύλλογος Φίλων Κρητικής Παράδοσης Θέρμης «Ξαστεριά»
19. Σύλλογος Σερραίων Κατοίκων Δήμου Θέρμης
• Τήρηση ενός λεπτού σιγή
• Εθνικός Ύμνος
• Κοινή Παρέλαση μαθητών, προσκόπων, συλλόγων στις οδούς Αγ. Νικολάου
με κατεύθυνση στην οδό Δημητρίου και Καραολή.

ΟΙΚΙΣΜΟΣ ΤΡΙΑΔΙΟΥ

• Επιμνημόσυνη δέηση στο Μνημείο των Ηρώων
• Εκφώνηση του πανηγυρικού από τον καθηγητή μουσικής του 5ου Δημοτικού Σχολείου Θέρμης – Τριαδίου κ. Κωνσταντίνο Μάμμο.
• Κατάθεση στεφανιών στο Μνημείο των Ηρώων με την εξής σειρά:
1. Εκπρόσωπος Δήμου Θέρμης
2. Εκπρόσωπος Εθνικής Αντίστασης
3. Α΄ βάθμια Εκπαίδευση
4. ΚΑΠΗ Τριαδίου
5. Πολιτιστικός Σύλλογος «Άγιος Γεώργιος»
6. Ελληνική Οργάνωση Πρόνοιας & Ισότητας «Πνοή Ελπίδας»
• Παρέλαση μαθητών
Τελετάρχης ορίζεται η καθηγήτρια αγγλικών του 3ου Δημοτικού Σχολείου Θέρμης – Τριαδίου κ. Δομνίκη Βαφειάδου

ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ Ν.ΡΥΣΙΟΥ

• Επιμνημόσυνη δέηση στο Μνημείο των Ηρώων
• Εκφώνηση του πανηγυρικού και τελετάρχης ορίζεται η καθηγήτρια θεολογίας του 2ου Γυμνασίου Θέρμης κ. Αριστέα Τσιαντούλα
• Κατάθεση στεφανιών στο Μνημείο των Ηρώων με την εξής σειρά:
1. Πρόεδρος Κοινότητας Ν.Ρυσίου
2. Εκπρόσωπος Εθνικής Αντίστασης
3. Β΄ βάθμια Εκπαίδευση
4. Α΄βάθμια Εκπαίδευση
5. ΚΑΠΗ Ν. Ρυσίου
6. Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Δημοτικού Σχολείου Ν. Ρυσίου
7. Αθλητικός Σύλλογος Ν. Ρυσίου «Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ»
8. Λαογραφικός Σύλλογος Ν. Ρυσίου «Η ΑΡΕΤΣΟΥ»
• Παρέλαση μαθητών

ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ Ν.ΡΑΙΔΕΣΤΟΥ

• Επιμνημόσυνη δέηση στο Μνημείο των Ηρώων
• Εκφώνηση του πανηγυρικού από την καθηγήτρια αγγλικών του 2ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Ραιδεστού κ.Σίσσυ Ζωγράφου
• Κατάθεση στεφανιών στο Μνημείο των Ηρώων με την εξής σειρά:
1. Πρόεδρος Κοινότητας Ν.Ραιδεστού
2. Εκπρόσωπος Εθνικής Αντίστασης
3. Α΄ βάθμια Εκπαίδευση
4. ΚΑΠΗ Ν. Ραιδεστού
• Παρέλαση μαθητών
• Τελετάρχης ορίζεται ο εκπαιδευτικός του 2ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Ραιδεστού κ. Κωνσταντίνος Κουσαρίδης

ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΑΓΑΡΑΔΩΝ

• Εκφώνηση του πανηγυρικού και τελετάρχης ορίζεται η εκπαιδευτικός του Δημοτικού Σχολείου Ταγαράδων κ. Μαριάνθη Προδρόμου στο χώρο της εκκλησίας
• Κατάθεση στεφανιών στο Μνημείο των Ηρώων με την εξής σειρά:
1. Πρόεδρος Κοινότητας Ταγαράδων
2. Εκπρόσωπος Εθνικής Αντίστασης
3. Α΄ βάθμια Εκπαίδευση
4. Κέντρο Πολιτισμού Ταγαράδων
5. ΚΑΠΗ Ταγαράδων
6. Αθλητικός Σύλλογος «ΘΡΙΑΜΒΟΣ» Ταγαράδων
7. Μορφωτικός – Εκπολιτιστικός Σύλλογος Ταγαράδων
• Παρέλαση τμημάτων

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ

ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ

• Επίσημη δοξολογία και εκφώνηση πανηγυρικού από την καθηγήτρια μαθηματικών του ΕΠΑΛ Βασιλικών κ. Αγνή Βαξεβάνου στον Ι. Ν. Αγίου Γεωργίου Βασιλικών.
• Επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφανιών στο Μνημείο στον αύλειο χώρο του Ι.Ναού Αγ.Γεωργίου Βασιλικών από τους μαζικούς φορείς με την εξής σειρά:
1. Αντιδήμαρχος Δήμου Θέρμης
2. Πρόεδρος Κοινότητας Βασιλικών
3. Τμήμα Ασφαλείας Θέρμης
4. Εκπρόσωπος Εθνικής Αντίστασης
5. Β΄ βάθμια Εκπαίδευση
6. Α΄ βάθμια Εκπαίδευση
7. ΚΑΠΗ Βασιλικών
8. Συμβούλιο Νέων Δήμου Θέρμης
9. ΠΑΟ Αετός Βασιλικών
• Παρέλαση μαθητών
Τελετάρχης ορίζεται η καθηγήτρια νοσηλευτικής του ΕΠΑΛ Βασιλικών κ. Σοφία Χαριτίδου.

ΟΙΚΙΣΜΟΣ ΛΑΚΚΙΑΣ

• Επίσημη δοξολογία στον Ι.Ν. Αγίου Δημητρίου Λακκιάς
• Για την εκφώνηση του πανηγυρικού και τελετάρχης ορίζεται η εκπαιδευτικός του Νηπιαγωγείου Λακκιάς κ.Θάλεια Μπασματζόγλου
• Επιμνημόσυνη και κατάθεση στεφανιών στο Μνημείο των Ηρώων
στην Κεντρική Πλατεία με την εξής σειρά:
1. Εκπρόσωπος του Δήμου Θέρμης
2. Εκπρόσωπος Εθνικής Αντίστασης

ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

• Επίσημη δοξολογία, εκφώνηση του πανηγυρικού και τελετάρχης ορίζεται ο εκπαιδευτικός του Δημοτικού Σχολείου Αγ. Παρασκευής κ. Θεόδωρος Σουγιουλτζής.
• Επιμνημόσυνη δέηση, κατάθεση στεφανιών στο Μνημείο των Ηρώων στην
Κεντρική Πλατεία, με την εξής σειρά:
1. Πρόεδρος Κοινότητας Αγ. Παρασκευής
2. Εκπρόσωπος Εθνικής Αντίστασης
3. Α΄ βάθμια Εκπαίδευση
• Απαγγελία ποιημάτων
• Παρέλαση μαθητών

ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΣΟΥΡΩΤΗΣ

• Επίσημη δοξολογία στον Ι.Ν. Αγίων Αναργύρων Σουρωτής
• Επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο των Ηρώων στον προαύλιο χώρο της εκκλησίας, με την εξής σειρά:
1. Πρόεδρος Κοινότητας Σουρωτής
2. Εκπρόσωπος Εθνικής Αντίστασης
3. Α΄ βάθμια Εκπαίδευση
• Παρέλαση μαθητών,
Εκφώνηση του πανηγυρικού και τελετάρχης ορίζεται η Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου Σουρωτής κ. Όλγα Ευταξία.

ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΑΓ.ΑΝΤΩΝΙΟΥ

• Επίσημη δοξολογία και παρέλαση μαθητών
• Επιμνημόσυνη δέηση
• Εκφώνηση του πανηγυρικού από τον προϊστάμενο του Νηπιαγωγείου Αγ. Αντωνίου κ. Γρηγόριο Γρηγοριάδη
• Κατάθεση στεφανιών στο Μνημείο των Ηρώων στην Κεντρική Πλατεία, με την εξής σειρά:
1. Πρόεδρος Κοινότητας Αγ. Αντωνίου
2. Εκπρόσωπος Εθνικής Αντίστασης
3. Α΄ βάθμια Εκπαίδευση
Τελετάρχης ορίζεται η εκπαιδευτικός του Δημοτικού Σχολείου Αγίου Αντωνίου κ. Αθηνά Μαλλιότα.

ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΑΣ

• Επίσημη δοξολογία στον Ι. Ν. Αγ. Ανδρέα Περιστεράς.
• Επιμνημόσυνη δέηση, εκφώνηση του πανηγυρικού από τη νηπιαγωγό κ. Όλγα Μαρησίου του Νηπιαγωγείου Περιστεράς και κατάθεση στεφανιών στο Μνημείο
των Ηρώων στην Κεντρική Πλατεία, με την εξής σειρά:
1. Πρόεδρος Κοινότητας Περιστεράς
2. Εκπρόσωπος Εθνικής Αντίστασης
3. Α΄ βάθμια Εκπαίδευση
• Παρέλαση μαθητών
Τελετάρχης ορίζεται η νηπιαγωγός του Νηπιαγωγείου Περιστεράς κ.Ειρήνη Τζίκα

ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΛΙΒΑΔΙΟΥ

• Επίσημη δοξολογία και εκφώνηση του πανηγυρικού
• Επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφανιών στο Μνημείο των Ηρώων στην
Κεντρική Πλατεία, με την εξής σειρά:
1. Πρόεδρος Κοινότητας Λιβαδίου
2. Εκπρόσωπος Εθνικής Αντίστασης
3. Πολιτιστικός Σύλλογος Λιβαδιωτών

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΙΚΡΑΣ

ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΡΙΛΟΦΟΥ

• Επίσημη δοξολογία στις 10:00 στον Ι.Ν. Κοιμήσεως Θεοτόκου Τριλόφου
• Επιμνημόσυνη δέηση, εκφώνηση πανηγυρικού από τον εκπαιδευτικό του 2ου Δημοτικού Σχολείου Τριλόφου κ. Καριοφύλλη Μπαξεβάνη και κατάθεση στεφανιών στο Μνημείο των Ηρώων στην Πλατεία Δημαρχείου από τους μαζικούς φορείς, με την εξής σειρά:
1. Αντιδήμαρχος Δήμου Θέρμης
2. Πρόεδρος Κοινότητας Τριλόφου
3. Εκπρόσωπος Εθνικής Αντίστασης
4. Αγροτικός Συνεταιρισμός Τριλόφου
5. Β΄ βάθμια Εκπαίδευση
6. Α΄ βάθμια Εκπαίδευση
7. ΚΑΠΗ Τριλόφου
8. Σωματείο ΑμΕΑ «Αγ. Αναστάσης ο Πέρσης»
9. Πολιτιστικός Σύλλογος Τριλόφου
10. Σύλλογος Γυναικών Τριλόφου
11. Α.Μ.Π Σύλλογος ΔΟΞΑ Τριλόφου
12. Χορευτικός Όμιλος «Ζουμπάτ»
• Παρέλαση τμημάτων
Τελετάρχης ορίζεται η καθηγήτρια φυσικής αγωγής του 2ου Δημοτικού Σχολείου Τριλόφου κ. Ξανθή Μαμασίδου.

ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΠΛΑΓΙΑΡΙΟΥ

• Επίσημη δοξολογία στις 10:15 στον Ι.Ν. Αγ. Δημητρίου Πλαγιαρίου
• Επιμνημόσυνη δέηση, εκφώνηση πανηγυρικού από τον Ομότιμο καθηγητή ΑΠΘ και καθηγητή του Πανεπιστημίου Λευκωσίας κ. Αθανάσιο Καραθανάση.
Κατάθεση στεφανιών στο Μνημείο των Ηρώων στην Κεντρική Πλατεία με την εξής σειρά:
1. Πρόεδρος Κοινότητας Πλαγιαρίου
2. Εκπρόσωπος Εθνικής Αντίστασης
3. Β ́ βάθμια Εκπαίδευση
4. Α ́ βάθμια Εκπαίδευση
5. ΚΑΠΗ Πλαγιαρίου
6. Αθλητικός Μορφωτικός Σύλλογος Αστέρας Πλαγιαρίου
7. Εθελοντές Πολιτικής Προστασίας Μίκρας
• Παρέλαση μαθητών στις 11:30
Τελετάρχης ορίζεται ο Διευθυντής του 1ου Δημοτικού Σχολείου Πλαγιαρίου κ. Αλέξανδρος Ευθυμίου

ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΚΑΡΔΙΑΣ

• Επίσημη δοξολογία στον Ι.Ν. Γεννήσεως της Θεοτόκου Καρδίας
• Επιμνημόσυνη δέηση, εκφώνηση του πανηγυρικού .
Τελετάρχης ορίζεται η εκπαιδευτικός του 1ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίας κ. Λίνα Κασσα.
Κατάθεση στεφανιών στο Μνημείο των Ηρώων στον αύλειο χώρο της εκκλησίας
με την εξής σειρά:
1. Πρόεδρος Κοινότητας Καρδίας
2. Εκπρόσωπος Εθνικής Αντίστασης
3. Β ́ βάθμια Εκπαίδευση
4. Α ́ βάμια Εκπαίδευση
5. Κέντρο Πολιτισμού Καρδίας «Ο Ευμένης»
6. ΚΑΠΗ Καρδίας
7. Σύλλογος Γυναικών Καρδίας
8. Ένωση Επαγγελματιών Εμπόρων Μίκρας
• Παρέλαση μαθητών

ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ Κ.ΣΧΟΛΑΡΙΟΥ

• Επίσημη δοξολογία στον Ι.Ν. Αγ. Γεωργίου Κ. Σχολαρίου
• Επιμνημόσυνη δέηση, εκφώνηση του πανηγυρικού από την εκπαιδευτικό του Δημοτικού Σχολείου του Κ. Σχολαρίου κ. Βιργινία Χονδρογεώργη και κατάθεση στεφανιών στο Μνημείο των Ηρώων στην Κεντρική Πλατεία με την εξής σειρά:
1. Πρόεδρος Κοινότητας Κ. Σχολαρίου
2. Εκπρόσωπος Εθνικής Αντίστασης
3. Α ́ βάθμια Εκπαίδευση
4. ΚΑΠΗ Κ. Σχολαρίου
5. Συμβούλιο Νέων Δήμου Θέρμης
6. Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Δημοτικού & Νηπιαγωγείου Κ. Σχολαρίου
7. Σύλλογος Ποντίων Κ. Σχολαρίου «Ανέβζηγος Αροθυμία»
8. Σύλλογος Πολιτισμού και Εθελοντισμού Κ. Σχολαρίου
• Παρέλαση μαθητών στις 10.30
Τελετάρχης ορίζεται η Διευθύντρια του Δημοτικού Σχολείου Κ. Σχολαρίου
κ. Χριστίνα Κομοδρόμου


Κοινοποιήστε αυτό το άρθρο

Comments are closed.

Close Search Window
Μετάβαση στο περιεχόμενο