Το Κέντρο Πρόληψης Ελπίδα, στο πλαίσιο των δράσεών του, που απευθύνονται στην οικογένεια, οργανώνει βραχείες παρεμβάσεις υποστήριξης γονέων, με τη μορφή διαδικτυακών κύκλων συναντήσεων. Συγκεκριμένα, προσκαλούμε τους γονείς σε έναν κύκλο τριών διαδικτυακών συναντήσεων, με στόχο να αναγνωρίσουμε το θυμό παιδιών και εφήβων, θυμό που πιθανά έχει κάτι να εκφράσει ή ψάχνει την αναγνώριση και την κατανόηση των άλλων. Ο θυμός μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα την επιθετικότητα, η οποία έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις τα τελευταία χρόνια. Βλέπουμε συχνά πως η έκφρασή της μπορεί να κυμαίνεται από ένα απλό ξέσπασμα θυμού μέχρι την εκδήλωση ακραίων μορφών βίας.