Πλήθος κόσμου αναμένεται να τιμήσει και φέτος το εορταστικό διήμερο για τον Άγιο Αθανάσιο στη Δημοτική Κοινότητα Νέας Ραιδεστού του Δήμου Θέρμης. Οι εκδηλώσεις ξεκινούν την Πρωτομαγιά ημέρα Τρίτη με Μέγα Εσπερινό και την περιφορά της εικόνας του Αγίου Αθανασίου, Προστάτη Αγίου της Ν. Ραιδεστού και ολοκληρώνονται την Τετάρτη 2 Μαΐου με Πανηγυρική Αρχιερατική Θεία Λειτουργία Ιερουργούντος του Σεβασμιότατου Μητροπολίτου Κασσανδρείας κ.κ. Νικόδημου. Το εορταστικό διήμερο της Νέας Ραιδεστού περιλαμβάνει όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος, μουσικοχορευτικές εκδηλώσεις αλλά και Λαϊκό γλέντι στον προαύλιο χώρο του 1ου & 2ου Νηπιαγωγείου Νέας Ραιδεστού.
Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων έχει ως εξής:
Τρίτη 1η Μαΐου
18:45 Μέγας Εσπερινός στον Ιερό Ναό Αγ. Αθανασίου
20:15 Λιτάνευση της Ιερής Εικόνας του Αγίου Αθανασίου με τη συνοδεία της Φιλαρμονικής Ορχήστρας Θέρμης
21:00 Μουσικοχορευτικές εκδηλώσεις/ Λαϊκό γλέντι στο Προαύλιο του 1ου & 2ου Νηπιαγωγείου με τη συμμετοχή χορευτικών συγκροτημάτων.
Τετάρτη 2η Μαΐου
07:00 Πανηγυρική Θεία Λειτουργία στον Ιερό Ναό Αγ. Αθανασίου, Ιερουργούντος του Σεβασμιότατου Μητροπολίτη Κασσανδρείας κ.κ. Νικόδημου και
18.00 Ιερά Παράκληση