![](https://www.thermi.gov.gr/wp-content//2023/03/γελ-μικρασ-αδελφοποιηση-πρωτη-590x380.png)
Σε ειδική αίθουσα που παραχώρησε ο δήμος της πόλης στο Μεσαιωνικό κάστρο της Σκύλλας παρευρέθηκαν, ως εκπρόσωπος του δήμου οι: Gianfranco Marino, αντιδήμαρχος Μπόβα, η Lucia Anita Nucera, δημοτική σύμβουλος, αντιδήμαρχος εκπαίδευσης και γλωσσικών μειονοτήτων, η εκπρόσωπος του Κέντρου Ελληνομάθειας, Βασιλική Βούρδα, καθώς και εκπρόσωποι της ελληνόφωνης κοινότητας.
![](https://www.thermi.gov.gr/wp-content//2023/03/γελ-μικρασ-αδελφοποιηση-1-500x400.png)
Η ατμόσφαιρα που δημιουργήθηκε ανάμεσα στους Έλληνες και Ιταλούς μαθητές ήταν ιδιαίτερα φιλική, ενώ έγινε ιδιαίτερη αναφορά στην πολιτιστική κληρονομιά που έχει αφήσει ο ελληνικός πολιτισμός στη Μεγάλη Ελλάδα και στην εκτίμηση που τρέφουν οι Ιταλοί σε αυτόν τον πολιτισμό.
Η τελετή της αδελφοποίησης ολοκληρώθηκε με περιήγηση και ξενάγηση στον Πενταδάχτυλο, αφήνοντας τις ομορφότερες εντυπώσεις στους μαθητές μας και στους συνοδούς καθηγητές πριν συνεχίσουν το ταξίδι τους προς τη Σικελία.