Ανακοινώσεις, Εκδηλώσεις|

Σινέ Θερμαΐς 2013 |είσοδος ελεύθερη | Δευτέρα, Τρίτη και Κυριακή, ώρα έναρξης 21:30

Η Δημοτική Κοινωφελής Επιχείρηση Πολιτισμού Περιβάλλοντος & Αθλητισμού Θέρμης (ΔΕΠΠΑΘ) για μια ακόμη χρονιά σας προσκαλεί στο Θερινό Δημοτικό Κινηματογράφο «Σινε Θερμαις» να απολαύσετε βραδιές κάτω από τ’ αστέρια του ουρανού με διαλεγμένες ταινίες, ταινίες μικρού μήκους και ντοκιμαντέρ από τα φεστιβάλ Δράμας και Πάτρας , καθώς και ένα αφιέρωμα στο γερμανικό κινηματογράφο.

Γεμίζουμε με ζωή, κίνηση, χρώμα τα βράδια μας και καλούμε μικρούς και μεγάλους φίλους να μοιραστούν μαζί μας στιγμές καλού κινηματογράφου:

Πρόγραμμα:

15, 16, 21 ΙΟΥΛΙΟΥ  – Άλλοθι

22,23,28 ΙΟΥΛΙΟΥ – Ο εξαιρετικός κύριος Λαζάρ

29,30 ΙΟΥΛΙΟΥ & 4 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ –  Cars 2 (μεταγλωττισμένο)

18,19,20 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ – Υψηλή Μαγειρική

25 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ – Βραβευμένες ταινίες | 13ο Διεθνές Φεστιβάλ Κιν/φου Πάτρας

26 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ «Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει..» – Μέρος Ι

27 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ «Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει..» – Μέρος ΙΙ

1,2,3 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ Αφιέρωμα στον Ευρωπαϊκό Κινηματογράφο (Γερμανία)

Βραβευμένες ταινίες | 13ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου & Πολιτισμού Πάτρας 2011| 25 Αυγούστου | Ελληνικό διαγωνιστικό τμήμα

Πρόγραμμα: 1. Βραβείο καλύτερου ντοκιμαντέρ: Οδός Σφακτηρίας, Μαριάννα Οικονόμου 52′, 2009.

2. Α΄ βραβείο ταινίας μικρού μήκους: The happy life, Μίνως Νικολακάκης 8′, 2009.

3. Βραβείο καλύτερου animation: Η ιστορία του κλεμμένου χρόνου, Σοφία Παπαχρήστου 19′ anim. 2009.

4. Βραβείο καλύτερης ταινίας για την καταγγελτική ανάδειξη της καταστροφής της τοπογεωγραφίας: 1.000 Χαμένες μπάλες του γκολφ, Βαγγέλης Καλαϊτζής 56′ ντοκ. 2010.

5. Βραβείο καλύτερης ταινίας videoart: Μουρμουρίσματα, Σταυρούλα Χαντζή 4′ 29” v.a. 2009.

6. Ειδική διάκριση: πολυπολιτισμικότητα – ένταξη στο κοινων. περιβάλλον: Οδυσσέας, Βαχάγκ Καραπετιάν 26′ 14” ντοκ. 2010.

«Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει..» | 26-27 Αυγούστου

 Ημέρα 1η  | Διάρκεια 115’ 

Evergreen | Ιφιγένεια Κοτσώνη | 14’

Aroubdel | Κωσταντίνα Κοτζαμάνη | 18’

Nobadysperfect| Δέσποινα Καβύρη, Γιώργος Μαντζουρανίδης | 10’

11:50 | Στυλιανός Κωνσταντίνου |15’

DerSpiegeldesLordPatschog |Ελίνα Πάνικ| 13’

Καθαρό Ραδιόφωνο | Γιώργος Τελτζίδης | 14’

Μακαρισμοί | Αριστοτέλης Μαραγκός | 16’

Χαμομήλι | Νεριτάν Ζιντζιρία| 15’

 Ημέρα 2η  | Διάρκεια 111’ 

Παγόβουνο | Κωνσταντίνος Γεραμπίνης | 18’

EightMinuteDeadline| Ζήνα Παπαδοπούλου, Πέτρος Παπαδόπουλος | 8’

Θόλος | Νίκος Αποστολόπουλος, Κατερίνα Γεροθανάση | 21’

Τσέλσι – Μπαρτσελόνα | Αλέξανδρος Χαντζής | 17’

FamilyTree | Φωκίωνας Μπόγρης | 10’

Η πηγή της Νιότης | Παναγιώτης Ράππας | 16’

The Summer After | ΒασίληςΤζιώκας | 3’

Ghost in the machine | Oliver Krimpas | 18’

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ (Γερμανία) | 1-3 Σεπτεμβρίου      

Σε συνεργασία με το Goethe Institut Thessaloniki

 1 Σεπτεμβρίου  | Πριν ένα χρόνο το Χειμώνα (Im Winter ein Jahr)| Σκηνοθεσία : Caroline Link

Αργυρό Κρατικό Βραβείο της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας.

2 Σεπτεμβρίου |Ποντάροντας στον κύριο Zucker (Alles auf Zucker)| Σκηνοθεσία : Dani Levy

Γερμανικό Κρατικό Βραβείο 2005: Καλύτερη Ταινία, Καλύτερη Σκηνοθεσία, Καλύτερο Σενάριο, Καλύτερη Αντρική Ερμηνεία, Καλύτερη Μουσική

Βραβείο Ernst Lubitsch 2005: Καλύτερη Κωμωδία

3 Σεπτεμβρίου |Ουίσκι με Βότκα (Whisky mit wodka) | Σκηνοθεσία : AndreasDresen

Βραβείο Σκηνοθεσίας στο 44ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου του Καρλόβι Βάρι.

Πληροφορίες: culthermi.gr


Κοινοπόιηστε αυτό το άρθρο

Αφήστε μια απάντηση

Close Search Window